neděle 17. května 2020

Jak se učí jazyky někteří géniové

Jedním z géniů na jazyky byl Sir Richard Burton, který žil v 19. století. Nejprve působil jako kapitán britské armády v Indii, poté se z něj stal objevitel a etnolog, který se s místními domorodci účastnil expedice v Africe, a také vykonal objevné cesty po Asii. Byl vynikající překladatel, lingvista, orientalista, ale také spisovatel a básník. Nakonec pracoval jako britský konzul v Rovníkové Guineji, Brazílii, Sýrii a Itálii. V roce 1886 byl povýšen do rytířského stavu.

Mimo jiné byl znám mimořádnou znalostí jazyků a kultur, hovořil 29 evropskými, asijskými a africkými jazyky. Někteří badatelé dokonce uvádějí, že ovládal 40 jazyků.

O Burtonovi je známo, jakým způsobem se učil jazyky. Nejprve si koupil obyčejnou gramatiku a slovník, a podtrhával si slova a gramatická pravidla, o nichž si myslel, že si má zapamatovat. Věnoval tomu každou volnou chvíli, minimálně po dobu 15 minut. A to vícekrát denně. Tak se naučil 300 slov týdně.

Poté pokračoval osvojováním slovíček, k čemuž si vybral nějakou jednoduchou knížku (příběh), a obyčejnou tužkou si podtrhával slova, která si chtěl zapamatovat. Tato podtrhaná slova si minimálně 1x denně prošel.

Poté pokračoval těžší knihou, a zároveň s tím se začal učit detailnější věci z gramatiky. Pokaždé, když měl možnost mluvit s rodilými mluvčími, ptal se jich, jak se řeknou slangové výrazy a nadávky, a jak sám řekl, „zbytek jazyka už byl snadný“.



Žádné komentáře:

Okomentovat

(CORONA)VIRUS: HOSPITAL

     Specific topics: ( CORONA)VIRUS: HOSPITAL V tomto textu se můžete naučit výrazy, týkající se nemocnice, léčení, očkování. Nejprve si dů...